Tatuaż zachodni

Opublikowano w Tatuaż zachodni

Tatuaże na ciele Gambiera Boltona.

Tatuaże na ciele Gambiera Boltona, wykonane przez Sutherlanda Macdonald, zdjęcie z 1896 roku. Gambier Bolton był dziennikarzem, który na przełomie XIX i XX w. napisał kilka bardzo interesujących artykułów na temat tatuowania w prasie brytyjskiej. Jak widać na tym zdjęciu sam też był wielkim entuzjastą posiadania tatuaży. Tatuował się u jednego z największych mistrzów tamtych czasów, Sutherlanda Macdonald, którego precyzyjne prace wyprzedzały swoją epokę o kilka pokoleń.

W numerze 26(3) 2007 magazynu "Tatuaż - Ciało i Sztuka" publikowany był przedruk obszernego artykułu na temat Sutherlanda Macdonald z 1902 roku, właśnie autorstwa Gambiera Boltona. Wszystkich zainteresowanych odsyłam do tego artykułu. Jest tam dużo więcej niesamowitych prac, zrobionych z tą samą "szczególarską" manierą. Kolejne informacje na temat tego tatuatora-gentlemena można znalezć w książce Andrzeja Jelskiego pt. "Tatuaż", wydanej przez moje wydawnictwo Kontrowers w 2007 roku.

 

Tatuaż Sutherlanda Macdonalda.

Postanowiłem pobawić się w Photoshopie, aby nieco przybliżyć kunszt Sutherlanda Macdonald. Proszę popatrzeć na mistrzowskie detale i pomyśleć, że to zdjęcie wykonano w 1896 roku! Stereotyp o tym, że sto lat temu na Zachodzie nikt nie potrafił robić artystycznych tatuaży (w dzisiejszym rozumieniu) jest błędny i oto najlepszy tego dowód!

 

Miss Nora Hildebrant zwana Tattooed Lady.

Miss Nora Hildebrant, zwana Tattooed Lady, córka pierwszego tatuatora, który otwarł pierwszy oficjalny salon tatuażu w 1846 r. w Nowym Jorku, Carte De Visite z około 1890 r.

 

Elektryczny ołwek Thomasa Edisona.

Elektryczny ołówek Thomasa Edisona, który służył wielu tatuatorom jako pierwsza elektryczna maszynka do tatuowania. Był inspiracją przy opatentowaniu pierwszych maszynek rotacyjnych. Ilustracja z książki J. B. McClure, Edison And His Inventions, Rhodes & McClure, 1879.

 

4 Thomas A. Edison - Edison  his inventions Rhodes  McClure Publ. Chicago 1879

 

Maszynka Waltera Clevelanda.

Stare maszyny są jak stare samochody... Oto jak na razie najstarszy model w mojej kolekcji z lat 30. XX w., zbudowany przez Waltera Clevelanda z USA. Zabawnie wygląda rozmiar użytego opornika, widoczny od czoła.

 

Maszynka Waltera Cleveland.

Ujęcie z lewej strony maszynki Waltera Clevelanda ukazuje sprytny mechanizm ze sprężyną zamocowaną na dole. Ta maszynka pomimo swojego wieku (ok. 80 lat!) jest wciąż na chodzie i pracuje jak traktor.

 

Katalog firmy Tattoo Supplies Percy Watersa.

Katalog firmy tattoo supplies Percy Watersa (1888-1952) z 1923 roku, amerykańskiej legendy tatuażu. Gdy tak przeglądam te strony uświadamiam sobie, że tak naprawdę nie zmieniło się nic: arkusze wzorów, palety kolorów, patenty na maszyny i inne gadżety niezbędne do codziennej pracy tatuatora...

Katalog jest lekko uszkodzony i kilka stron jest niekompletnych, ale mimo to jest to bardzo ciekawy okaz w mojej kolekcji. Jak na dłoni widać poziom i kondycję sztuki tatuażu lat 20. XX w.

 

Katalog firmy Tattoo Supplies Percy Watersa.

 

 

Katalog firmy Tattoo Supplies Percy Watersa.